Quantcast
Channel: Turystyka, podróże » British Airways
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Jesienna herbatka w brytyjskim stylu

$
0
0

Trudno w to uwierzyć, ale wyobraźcie sobie, że każdego dnia Brytyjczycy wypijają 165 milionów filiżanek herbaty, która chociaż przywędrowała na Wyspy z Azji, dziś jest uznawana – obok fish and chips oraz piwa typu ale – za jeden z symboli Wielkiej Brytanii.

Herbata pojawiła się w Londynie w połowie XVII wieku. Początkowa była dostępna tylko dla bogaczy, z czasem jednak stała się najbardziej popularnym napojem wśród najniższych klas społecznych. Doszło nawet do tego, że w tawernach drastycznie spadła sprzedażu ginu i innych alkoholi, właśnie na rzecz herbaty.

Przez wiele lat Wyspiarze pili herbaty chińskie, później pojawiły się plantacje na subkontynecie indyjskim, dzięki czemu skrócił się czas oczekiwania na statki z cennym ładunkiem. Wcześniej transport herbaty z Chin do Londynu mógł trwać nawet rok!

Zwyczaj picia herbaty popołudniowej pojawił się w XIX wieku za sprawą Księżnej Bedford. Anna Maria Russell wypełniła w ten sposób “dziurę” w posiłkach, pomiędzy lunch’em a obiadem, spożywanym w godzinach wieczornych. Zwyczaj szybko rozprzestrzenił się na całą Wielką Brytanię i dziś jest jednym z symboli kraju.

Gdzie można wypić dobrą herbatę?

Propozycji jest dużo. Specjalne degustacje odbywają się w hotelach, kawiarniach i – co oczywiste – herbaciarniach. Nawet w ramach zwiedzania parlamentu (Houses of Parliament) można spróbować herbaty serwowanej w eleganckim Pugin Room w Izbie Gmin (House of Commons). Do herbaty podawane są takie przysmaki, jak marynowany w cytrusach, szkocki łosoś z twarożkiem, pasta cytrynowa ze szczypiorkiem na małej bagietce oraz deser czekoladowy Valronha.

Szczegółowe informacje na temat możliwości zwiedzania brytyjskiego parlamentu można znaleźć na specjalnej stronie internetowej.

Na miejsce swojej pierwszej w życiu popołudniowej herbatki wybrałem Krzywy Dom w Windsorze. Restauracja położona jest w pobliżu głównego wejścia do miejscowego zamku, w którym na co dzień mieszka Królowa Elżbieta II.

Crooked House of Windsor - Krzywy Dom w Windsorze
Crooked House of Windsor – Krzywy Dom w Windsorze

W menu restauracji jest kilka rodzajów herbaty. Zdecydowałem się na podstawową wersję . Dlaczego? Bo nazwa herbaty, The Duchess Of Bedfordshire, pochodzi od imienia księżnej Bedford, która wprowadziła zwyczaj popołudniowego picia herbaty.

W zestaw, który kosztuje 9 funtów (ok. 44 złote), wchodzą dwie bułeczki (scones), porcja dżemu oraz clotted cream czyli gęsta śmietana pochodząca z Kornwalii.

Herbatka w stylu The Duchess Of Bedfordshire
Herbatka w stylu The Duchess Of Bedfordshire

Bardzo brytyjska herbata czyli Earl Grey

Sypana herbata (wybrałem kolejny brytyjski symbol czyli Earl Grey), parzy się w metalowym dzbanku. Do filiżanki nalewamy ją przez sitko, zatrzymujące drobne liście herbaty.

Earl Grey w wersji dla turystów odwiedzających Windsor
Earl Grey w wersji dla turystów odwiedzających Windsor

Herbata Earl Grey ma ciekawą historię. Została tak nazwana na cześć jednego z XIX-wiecznych brytyjskich premieró, dla którego ją parzono. Jeśli wierzyć historii, premier uratował życie pewnemu Chińczykowi, a ten w odruchu wdzięczności zaparzył herbatę i nazwał ją imieniem swojego wybawcy.

Trochę herbacianych liczb

Według United Kingdom Tea Council, 66% Brytyjczyków codziennie pije herbatę, co daje w sumie 165 milionów filiżanek dziennie, a rocznie – 60,2 miliarda. W 98% przypadków do herbaty dodawane jest mleko, głównie po to, aby osłabić mocniejsze mieszanki herbat.

British Airways: Własna mieszanka herbaciana

Jak ważnym symbolem Wielkiej Brytanii jest herbata pokazuje pomysł linii British Airways. Przewoźnik wprowadził na pokłady swoich samolotów specjalną mieszankę, która powstała z myślą o serwowaniu jej na wysokości 10 tysięcy metrów nad ziemią. „Lotnicza” mieszanka powstała z połączenia następujących rodzajów herbat: Assam, Kenijskiej oraz Cejlońskiej.

Przy powstawaniu mieszanki brano pod uwagę różne czynniki, jak to, że herbaty podawane pasażerom na wysokości przelotowej tracą nawet 30 procent smaku, przez niższą temperaturę wrzenia wody w samolocie oraz obniżone ciśnienie i wilgotność powietrza.

Zestaw „afternoon tea” serwowany na pokładach samolotów BA w Club Europe
Zestaw „afternoon tea” serwowany na pokładach samolotów BA w Club Europe

Herbaciane miejsce w Londynie polecane przez VisitBritain:

O brytyjskich herbatach i nie tylko więcej informacji na stronie visitbritain.com.

KG


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra